Rtuové elektrody Nápověda

Rtu je vynikající elektrodový materiál vyznačující se velkým přepětím vodíku (je výhodná pro práci v záporné potenciálové oblasti) a poskytující velmi hladký, velmi snadno obnovitelný a vysoce reprodukovatelný povrch. Její nevýhodou je malý anodický rozsah (omezený oxidací rtuti) a toxicita.

V elektroanalýze se používá několik typů rtuových elektrod: kapající (dropping mercury electrode, DME v polarografii), visící kapková (hanging mercury drop electrode, HMDE) a filmová (mercury film electrode, MFE).

Kapající rtuová elektroda se skládá ze skleněné kapiláry dlouhé asi 12 – 20 cm s vnitřním průměrem kolem 30 – 50 μm, spojené pružnou hadičkou se zásobníkem (rezervoárem). Výška rtuového sloupce je nastavitelná vertikálním posunem zásobníku upevněného na stojanu. Platinový drátek zasunutý do rtuti v zásobníku tvoří vývod elektrody.

rtuový rezervoár
Rtuový rezervoár

rostoucí rtuová kapka
S časem rostoucí rtuová kapka u DME

Visící rtuová kapková elektroda s časem nemění svůj povrch. Po utvoření kapka visí, dokud není mechanicky odklepnuta. Další kapka se utvoří krátkodobým otevřením ventilu uzavírajícího horní ústí kapiláry spojené se rtuovým rezervoárem.

elektroda s klepátkem
Visící rtuová kapková elektroda s klepátkem

Zpět