VII. POLAROGRAFIE A VOLTAMETRIE Nápověda

VII.3. Difúzní proud

Nejdůležitější polarografický proud využívaný v chemické analýze. Vzniká v důsledku redoxní výměny elektronů mezi indikační elektrodou a analytem (depolarizátorem). Přenesený náboj Q se řídí Faradayovým zákonem a závisí na látkovém množství n elektroaktivní částice a na počtu elektronů zúčastněných při elektrodovém ději: Q = z · F · n

Intenzita proudu: I = dQ / dt         I = z · F ·

Veličina dn/dt je určována nejpomalejším dějem, tj. difúzním transportem elektroaktivní látky, a získá se řešením 2. Fickova zákona. Výsledkem matematického řešení (za zjednodušujících předpokladů) je Ilkovičova rovnice difúzního proudu

Okamžitý proud:                    Rovnice VII.10                    (VII.10)

Střední proud:                       Rovnice VII.11   (VII.11)

Střední limitní proud (co = 0): Rovnice VII.12                 (VII.12)

kde kde c a co jsou koncentrace elektroaktivní látky v roztoku a na povrchu elektrody, κ je Ilkovičova konstanta; rozměr číselných faktorů je [cm2·g–2/3].

Rozměry veličin: D [cm2·s–1], mh [g·s–1], t [s], c [mol·ml–1]     I [A]

D [cm2·s–1], mh [g·s–1], t [s], c [mol·l–1]        I [mA]

V anglosaské literatuře je užíván tvar rovnice

Rovnice VII.13     (VII.13)

(rozměry veličin: mh [mg·s–1], c [mmol·l–1]     I [μA]

Pozn.:
Pro difúzní proud na kapající rtuťové elektrodě platí Ilkovičem rozšířená Cottrellova rovnice
Id = zFAD1/2(c-co){7/(3πt)}1/2. Pokud se za plochu kapky dosadí A = 0,85 m2/3t2/3 (místo 0,8517 m2/3t2/3), číselné faktory v rovnicích (VII.10-13) vycházejí: 0,732 – 0,627 – 605.

Z Ilkovičovy rovnice (VII.12) vyplývá charakteristická závislost limitního difúzního proudu na odmocnině z výšky rtuťového sloupce (vliv průtokové rychlosti mh a doby kapky t):

Rovnice VII.14     (VII.14)

Základem kvantitativního využití polarografické (voltametrické) vlny je přímá závislost limitního difúzního proudu na koncentraci elektroaktivního analytu. Koncentraci lze určit z absolutní hodnoty difúzního proudu nebo metodami srovnávacími.

Metoda absolutní: Využívá Ilkovičovy rovnice (VII.12), jsou-li známy všechny parametry roztoku a kapiláry. Lze také využít "konstantu difúzního proudu" standardu o známé koncentraci a tuto veličinu pak použít pro zjištění neznámé koncentrace téže látky v roztoku stejného složení.

Konstanta difúzního proudu:

Rovnice VII.15     [A·mol–1·cm3·g–2/3·s1/2]     (VII.15)

resp. Rovnice VII.15a     [μA·mmol–1·dm3·mg–2/3·s1/2]

Metoda přídavku standardu s jedním roztokem: Ke známému objemu Vx vzorku s neznámou koncentrací látky cx, která poskytuje vlnu výšky hx, se přidá definovaný objem Vs standardního roztoku téže látky koncentrace cs a změří se celková výška vlny h:

Rovnice VII.16     (VII.16)

Pozn.: Je-li Vx celkový měřený objem (tj. včetně elektrolytu), pak V = Vx

resp.

Rovnice VII.16a     (VII.16a)

Pozn.:
Každý analyt ve vzorku musí být obecně standardizován zvlášť. V některých případech, mají-li jednotlivé látky stejný difúzní koeficient a stejný mechanismus elektrodové reakce, lze použít pro všechny tyto složky jediného (vnitřního) standardu.

Metoda přídavku standardu se dvěma roztoky: Definovaný objem vzorku se rozdělí na dvě stejné poloviny Vx. K jednomu objemu se přidá známé množství standardního roztoku Vs koncentrace cs, oba roztoky se doplní na stejný (definovaný) objem V a podrobí se elektrolýze. Rozdíl ve výškách vln odpovídá přídavku standardu.

Rovnice VII.17     (VII.17)

Metoda kalibrační přímky: Závislost výšky vln v délkových nebo proudových jednotkách (h1, h2, h3, ... resp. I1, I2, I3, ...) na koncentraci (c1, c2, c3, ...) standardu by měla být přímka procházející počátkem. Neznámá koncentrace cx se určí z výšky vlny graficky nebo početně.

předcházející strana obsah následující strana